Spinner loader
Spinner loader

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna pozwala zachować piękny, zdrowy uśmiech na długie lata. Proste i bezbolesne zabiegi powtarzane regularnie dwa razy w ciągu roku pozwalają utrzymać jamę ustną w zdrowiu i dobrej kondycji.

Czytaj więcej

Profilaktyka



Regularne wizyty w naszym gabinecie i korzystanie z zabiegów profilaktycznych pozwalają na zachowanie zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości.

Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym odgrywają ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej.

Naszych Pacjentów zapraszamy na kontrolę i przypominamy o profilaktycznych wizytach przynajmniej raz na 6 miesięcy, w trakcie których przeprowadzamy przegląd stomatologiczny sprawdzając stan uzębienia i jamy ustnej.

Właściwa profilaktyka pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, pozwala na usunięcie przebarwień, osadów i kamienia, które po jakimś czasie pojawiają się u każdego Pacjenta, nawet u dzieci. Szczególnie zapraszamy osoby, które palą papierosy, piją dużo kawy i herbaty, ponieważ te czynniki mocno przyczyniają się do powstawania wyżej wymienionych objawów

Wykonujemy takie zabiegi profilaktyki jak :

  • Lakowanie zębów – zabezpieczenie bruzd zębów w odcinku bocznym za pomocą specjalnego laku
  • Lakierowanie zębów – pokrycie wszystkich powierzchni zębów lakierem fluorowym, mające na celu wzmocnienie szkliwa
  • Usuwanie kamienia nazębnego – Skaling – usunięcie twardych złogów nazębnych odkładających się w kieszonce dziąsłowej i okolicy przyszyjkowej zębów
  • Usuwanie kamienia nazębnego – Skaling – usunięcie twardych złogów nazębnych odkładających się w kieszonce dziąsłowej i okolicy przyszyjkowej zębów

Endodoncja

Endodoncja zwana też leczeniem kanałowym to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek około wierzchołkowych.

Czytaj więcej

Endodoncja-Leczenie kanałowe



Leczenie kanałowe - endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu.

Leczenie kanałowe, w dużym uproszczeniu, polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu stworzonymi. W naszym gabinecie oferujemy najwyższy standard opieki.

Po odpowiednim przygotowaniu korony zęba lekarz przechodzi do usunięcia miazgi. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Jest to najtrudniejszy etap leczenia kanałowego, kiedy wykorzystywane są narzędzia o średnicy dużo mniejszej niż milimetr (np. 0,08 mm)

W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych jednocześnie się je płucze stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu (stąd zapach chloru/środka do czyszczenia toalet podczas leczenia kanałowego). Stosowanie płukania ma za zadanie zdezynfekować kanały.

Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów należy je osuszyć i wypełnić specjalnymi preparatami, stosujemy system termicznego wypełnienia kanałów gutaperką, która gwarantuje dokładne i trwałe uszczelnienie kanałów i zapobiec rozwojowi bakterii.

W trakcie leczenia endodontycznego wykorzystujemy mikroskop endodontyczny, który pomaga zidentyfikować niewykrywalne wcześniej struktury zębowe, ujścia kanałowe. Dokładny wgląd w leczony obszar umożliwia dokładne przeprowadzanie leczenia i stałą kontrolę nad jego etapami.

Użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym jest szczególnie istotne w przypadkach, kiedy:

  • budowa anatomiczna zębów utrudnia znalezienie kanałów,
  • kanały są wąskie lub zrośnięte,
  • istnieje konieczność usunięcia złamanego narzędzia endodontycznego z wnętrza kanału,
  • wydobyciu z kanału starego sztyftu lub wkładu.

Po leczeniu endodontycznym ząb zostaje odbudowany. Sposób odbudowy zeba (wypełnienie kompozytowe lub korona protetyczna) zależy od stopnia zniszczenia korony leczonego zęba. Po leczeniu kanałowym ząb jest znacznie słabszy niż ząb żywy. Często stopień zniszczenia zęba zwiększa ryzyko urazów mechanicznych. Aby ochronić ząb i zapobiec ewentualnym złamaniom polecane jest wzmocnienie zęba wkładem koronowo-korzeniowym oraz wykonanie korony porcelanowej.

Leczenie próchnicy czyli stomatologia zachowawcza.

Leczenie zachowawcze to bardzo ważna dziedzina we współczesnej stomatologii, która poświęcona jest profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu powstałych już ubytków próchniczych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technik, leczenie stało się całkowicie bezbolesne.

Czytaj więcej

Stomatologia zachowawcza



W naszym gabinecie pracujemy na wysokiej jakości sprzęcie stomatologicznym i nowoczesnych materiałach światłoutwardzalnych. Podczas zabiegu lekarz dentysta usuwa chore tkanki zęba, dopasowuje odpowiedni kolor szkliwa i odbudowuje naturalny kształt zęba, tak aby pełnił odpowiednią funkcję w zgryzie. Leczenie może odbywać się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny.

Estetyka i funkcjonalność, czyli idealna odbudowa zęba z ubytkiem.

Odbudowa zęba zniszczonego próchnicą wykonana w naszym gabinecie odtwarza naturalny kształt zęba, kolor szkliwa i funkcję tak, aby ząb kontaktował się odpowiednio z zębami przeciwstawnymi. Tak dokładnie wykonane odbudowy zębów są najczęściej wykonywanym zabiegiem w naszym gabinece.

Wiemy, jak ważna jest dla Pacjentów kwestia estetyczna, dlatego dokładamy wszelkich starań, by efekt końcowy w pełni Państwa zadowalał. Dla nas, równie ważna jest kwestia zdrowia, ponieważ ząb zaatakowany próchnicą jest szczególnie wrażliwy na działanie bakterii, a co za tym idzie może reagować bólem, i powodować uczucie dyskomfortu. Odpowiednie naprawienie ubytku próchnicowego w takim przypadku jest absolutną koniecznością.

Im szybciej próchnica zostanie wykryta, tym mniejsze spustoszenie zrobi w naszej jamie ustnej.

Pedodoncja

Pedodoncja zajmuje się profilaktyką i leczeniem zębów dzieci i młodzieży. W naszym gabinecie wielką uwage przykładamy do własciwego podejścia do naszych najmłodszych pacjentów.

Czytaj więcej

Pedodoncja - Stomatologia dziecęca



Dzieci są wyjątkowymi Pacjentami, dlatego otaczamy je szczególną opieką.

Zależy nam, by mali Pacjenci przychodzili do naszego gabinetu bez strachu, a także pełni zaufania do naszej kadry. Dlatego też, stajemy na wysokości zadania i oferujemy kompleksową opiekę nad małymi Pacjentami.

Pierwszą przygodę z dentystą warto rozpocząć od wizyty adaptacyjnej, na której lekarz pozwoli dziecku poznać miejsce swojej pracy. Podczas takiej wizyty nasz mały Pacjent może zwiedzić gabinet, poznać personel medyczny oraz zaznajomić się z dentystycznym sprzętem. Dzięki temu pierwsza wizyta będzie miło wspominana przez dziecko i bez strachu pojawi się na kolejnej.

U najmlodyszych Pacjentów niezwykle istotna jest profilaktyka czyli zapobiegeanie próchnicy. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć !

W naszym gabinecie mamy szereg możliwości dotyczących działań profilaktycznych dla dzieci, dlatego warto zwrócić się do stomatologa zanim zaboli pierwszy ząbek naszej pociechy.

Fluoryzacja

Fluoryzacja wzmacnia zęby, dlatego wykonujemy ją przy okazji wizyt kontrolnych dwa razy do roku, niezależnie od wieku naszych Pacjentów.

Zabieg ten polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów fluorkowych lub nanoszeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki.

Zabieg ten polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów fluorkowych lub nanoszeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki.

Lakowanie

Jest to bardzo efektywny zabieg zapobiegający próchnicy i chroniący zęby w miejscach, które bardzo trudno wyczyścić. A dokładne czyszczenie zębów u dzieci, jak wiemy, nie zawsze jest łatwe.

Lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją skomplikowaną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu co sprzyja powstawaniu próchnicy.

Zabieg powinien być przeprowadzony do 3 miesięcy od wyrżnięcia zęba. Najczesciej lakujemy trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki). Skuteczność prawidłowo przeprowadzonej metody lakowania bruzd jest wysoka.

Pozwala to zachować stałe zęby wolne od próchnicy.

Próchnica u dzieci

Próchnica wczesna zębów mlecznych jest częstym i poważnym problemem społecznym. Rodzice małych dzieci nie zdają sobie sprawy z istnienia ubytków próchnicowych u swoich pociech lub też uważają, że nie ma potrzeby leczenia uzębienia mlecznego, co często doprowadza do utraty zębów mlecznych. Próchnica zębów mlecznych z powodu słabej ich mineralizacji charakteryzuje się szybkim przebiegiem. Prowadzi do bólu zeba, nieleczona doprowadza do utraty zęba mlecznego. To z kolei upośledza żucie, powoduje nieprawidłowe ustawienie zębów stałych i konieczność leczenia ortodontycznego. Na rozwój próchnicy wpływa głównie brak świadomości rodziców na temat czyszczenia zębów od pierwszej chwili pojawienia się ich w ustach dziecka.

W zapobieganiu próchnicy znaczenie mają szkodliwe nawyki żywieniowe takie jak:
– przedłużone karmienie butelką i zasypianie z nią dziecka
– przekąski, takie jak ciastka i paluszki oblepiające zęby Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty?
Najlepiej wybrać się z dzieckiem, gdy ma około 2 lat . Lekarz oceni wtedy czy dziecku grozi wada zgryzu oraz oceni ogólny stan uzębienia.

Dobre sposoby na przygotowanie dziecka na wizytę u dentysty:
• powiedz dziecku, dokąd idziecie odpowiednio wcześniej i opowiedz mu jak będzie wyglądała wizyta;
• poćwicz otwieranie buzi, oglądanie ząbków, policzcie je razem;
• nie opowiadaj dziecku o swoich doświadczeniach, nie używaj "gorących" słów: ból czy strach!
• Wizyta w gabinecie może być zabawą. Wybierz z dzieckiem kolor plomby i staraj się uśmiechać, jeśli jesteś świadkiem leczenia;
• Każdy dzielny mały Pacjent po wizycie otrzymuje upominek niespodziankę, który dodatkowo zachęca do ponownego odwiedzenia gabinetu.
• w domu bawcie się razem! Zabawa z dzieckiem "w dentystę" pozwala oswoić lęki.

Chirurgia

W przypadku gdy działanie stomatologii zachowawczej jest niewystarczające, ratunkiem dla pacjenta pozostaje chirurgia. Dziedzina, która potrafi przywrócić zdrowie w zaawansowanych przypadkach chorób jamy ustnej i okolic.

Czytaj więcej

Chirurgia stomatologiczna - Ekstrakcja zębów



W naszym gabinecie każdy Pacjent traktowany jest indywidualnie. Dbamy o jego poczucie bezpieczeństwa, dlatego każda ekstrakcja – czyli usunięcie zęba przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest to zabieg bezbolesny. Dodatkowo przy użyciu bezpiecznego i nowoczesnego instrumentarium stomatologicznego zabiegi są możliwie delikatne.

Po ekstrakcji Pacjent dostaje od lekarza zalecenia jak postępować po ekstrakcji. Dokładnie oraz konkretnie omawiają możliwe powikłania, a także związane z tym niedogodności.

Dzielimy się z Wami zaleceniami po zabiegu ekstrakcji zęba, dzięki którym okres rekonwalescencji przebiegnie bardziej komfortowo.

W celu zahamowania ewentualnego krwawienia po zabiegu należy przygryzać umieszczony w ustach tampon przez około 30 minut, co ułatwi powstanie skrzepu w ranie. Po upływie tego czasu tampon należy delikatnie wyjąć. Nie płukać jamy ustnej!

• Około dwie godziny po ekstrakcji należy nie pić ani nie jeść.
• W celu zmniejszenia opuchlizny należy stosować zimne okłady przykładane do policzka. Można również zjeść lody.
• Należy unikać gorących oraz twardych posiłków, które
mogą podrażniać ranę. • Absolutnie nie wolno palić papierosów ani pić alkoholu.

W przypadku usunięcia zęba w miejscu widocznym, Pacjent ma mozliwość uzyskania uzupełnienia tymczasowego, które pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu pomimo brakującego zęba.

Protetyka

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się uzupełnianiem braków zębowych celem odtworzenia prawidłowych warunków zgryzowych

Czytaj więcej

Protetyka
Protetyka jest działem stomatologii zajmującym się uzupełnianiem braków zębowych



Pełne uzębienie jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Duże braki zębów mogą powodować zaburzenia całego narządu żucia, a także być przyczyną rozchwiania zębów.

Oferujemy bogaty wybór koron i mostów, a także protez częściowych i całkowitych.

Współpracujemy z najlepszymi laboratoriami protetycznymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować każdemu z naszych Pacjentów najwyższą jakość usług.

Wykonujemy korony, czyli stałe uzupełnienia protetyczne mocowane do istniejących zębów a także mosty – uzupełnienia pozwalające na odtworzenie nawet do trzech brakujących zębów znajdujących się obok siebie.

Przy obszerniejszych brakach proponujemy wykonanie protez częściowych lub całkowitych, oraz kompleksowe odtwarzanie utraconych i zniszczonych zębów – także implantów.

W zależności od oczekiwań Pacjenta i jego możliwości finansowych, proponujemy wykonanie uzupełnień z różnego rodzaju materiałów. Wszystko zostaje dobrane indywidualnie po rozmowie z Pacjentem i poznaniu jego oczekiwań.

Skontaktuj się z nami

Stomatologia Kubica

Nasypowa 12/7
40-551 Katowice